מפגשי הכנה ללידה- עיסוי פרינאום, הכנה לבדיקות פתיחה ותרגול נשימות עם מנהלת המכון הפיזיותרפיסטית אביטל לוז- החזרים דרך סל הריון בכל קופות החולים
מבוטחות כללית מושלם- שנת הזכאות שלכן התחדשה ואתן זכאיון לעד 24 טיפולים בשנה
מבוטחות כללית מושלם- זכאיות להחזר של עד 102 ש״ח לכל טיפול

תפקוד מיני אינו תפקוד טבעי "Sex is NOT a natural function"

פוסט שני בסדרת סנארש

בפוסט הקודם הבנו מדוע דווקא זוגות הסובלים מבעיות בתפקוד המיני הם הנורמליים, בפוסט הנוכחי נבין מדוע יחסי מין אצל בני האנוש אינם דבר טבעי. 

לא מזמן ערכתי סקר קטן ובו שאלתי האם יחסי מין הם דבר טבעי. 100% מהעונים לסקר אנו שכן. 100% מהעונים בעצם חושבים שלעניין יחסי מין בני אדם דומים לבעלי חיים. כשם שבעלי החיים מקיימים יחסי מין כך גם בני אדם. פשוט וקל. אמהמה, זה פשוט לא נכון. התפקוד המיני האנושי הנו ייחודי בהשוואה (כמעט) לכל בעלי החיים בעולם: 

  1. בניגוד לבעלי חיים המזדווגים בתקופות ייעודיות ולצורך רבייה בלבד – בני האדם מקיימים יחסי מין גם ללא כל קשר לרבייה. 
  2. בניגוד לרוב בעלי החיים המזדווגים רק בתנוחה בה אין קשר עין (תנוחה אחורית) – בני האדם מקיימים יחסים בתנוחות שונות בכללם פנים אל פנים. היכולת לצפות ולראות את בן הזוג תוך כדי קיום יחסים טומנת בחובה הפעלה של אזורי הרגש במוח. 
  3. בניגוד לבעלי החיים אצלם אין בכלל מעורבות ריגשית בהזדווגות (חתולה לא מרגישה שהיא נאנסת גם אם החתול כופה אותה בנשיכה, הכלב לא מרגיש חסר ערך אם לא הצליח להזדווג והפרה לא תרגיש פחות "מושכת" אם הפר מזדווג עם פרה אחרת) – אצל בני האדם יחסי מין הם ביטוי לכל המנעד הריגשי הרחב של הקיום האנושי. אהבה, חיבה, סקרנות, דחייה, סלידה, פחד, רגשות אשם וכו'. 
  4. לבעלי חיים אין "עצמי" (self) – לבני אדם יש הרבה "עצמי". חלקו אמיתי וחלקו משוקף (נרחיב בהמשך…)

בגלל הסיבות הללו קשה להתייחס לתפקוד מיני בקרב בני אדם כאל תפקוד טבעי כמו אצל בעלי החיים. התפקוד המיני האנושי הנו תפקוד מורכב מאוד, מפעיל אזורים שונים במוח (ולא רק אלה הקשורים בגניטליה) ומחובר בקשר ישיר ל"עצמי" האנושי- לself. 

זה קריטי מבחינתי לשוב ולהבהיר את הנקודה הזו (גם לעצמי!) ולכן אני אטרח ואספק דוגמא להשפעה של דפוס החשיבה שיחסי מין הנם דבר טבעי. ואני אהיה סטריאוטיפית אבל זה יכול להיות רלוונטי לשני המינים וגם להשתנות בין בני הזוג בתקופות שונות של החיים (המילים בגרשיים לקוחים ישירות מפיהם של מטופלים שלי…)

הדוגמא הקלאסית:

אישה שאין לה חשק מיני מרגישה "דפוקה" מבחינה מינית. היא חושבת שבן זוגה חושב עליה שהיא דפוקה ולא נורמלית ("והוא צודק"…).

היא נהיית חרדתית שמא היא כבר אינה מושכת בעיני בן זוגה ("אני שמנה", "הבטן מהלידות לא ירדה"…)

********* העבר השני*********

בן זוגה של האישה חווה את חוסר החשק שלה דווקא כדחייה ('זה בגלל הכרס?'…).

הוא מרגיש שהוא לא "גבר מספיק", שהוא לא מצליח לעורר אותה, שהוא "כישלון בתור בן זוג".

לפעמים הוא מאשים אותה שהיא "לא מתאמצת מספיק" ו"מוותרת לעצמה" ובטוח שאם זה היה חשוב לה היא הייתה "מטפלת בזה".

לפעמים הוא מרגיש כמו "קבצן" שמתחנן לנדבה.

********בחזרה אל האישה*******

לפעמים היא מרגישה "כלי" לפורקן המיני של בעלה.

מרוב ציפיות היא לפעמים "נכנעת" ופשוט עושה את זה. נוכחת נפקדת בעת המפגש המיני ביניהם. תוהה מתי כבר "חוקי" לשאול אותו על מכונת הכביסה שהתקלקלה…

מעגלים של תסבוכות סביב המחשבה שסקס זה טבעי. מעגלים של ציפיות מלווים באכזבות. קל יותר כבר להיות חתול בפח הזבל…

ובאמת נשאלת השאלה למה התסבוכת הזו נועדה??? למה הדבר הזה לא יכול להיות יותר פשוט, יותר "טבעי"??? למה בני אדם במערכת יחסים ארוכת טווח צריכים לחוות את זה? 

על כך חברים, בפרקים הבאים

Stay tuned!

מה תרצי לחפש?