מפגשי הכנה ללידה- עיסוי פרינאום, הכנה לבדיקות פתיחה ותרגול נשימות עם מנהלת המכון הפיזיותרפיסטית אביטל לוז- החזרים דרך סל הריון בכל קופות החולים
מבוטחות כללית מושלם- שנת הזכאות שלכן התחדשה ואתן זכאיון לעד 24 טיפולים בשנה
מבוטחות כללית מושלם- זכאיות להחזר של עד 102 ש״ח לכל טיפול

פיברומיאלגיה – דאבת השרירים

מה זה פיברומיאלגיה

תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות המופיע אצל 2% מהאוכלוסיה (כ- 6 מליון אנשים בארה"ב).משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים).מצב זה מוכר כתסמונת מאחר והוא אוסף של סימנים ותסמינים המתרחשים יחדיו (סימן הינו מה שמוצא הרופא בבדיקה, תסמין הוא מה שהחולה מדווח עליו לרופא).פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.בעבר נהגו לתאר את התסמונת במושג 'פיברוסיטיס', ה"יטיס" משמעו דלקת – תהליך שיכול לגרום לכאב, נפיחות, חום, אדמומיות וקשיון. כיום, חוקרים מצאו שדלקת איננה חלק משמעותי בתסמונת. השם פיברומיאלגיה מדויק יותר ומחליף את המושג הישן.

תסמיני פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות. למרות שההרגשה היא שזאת מחלת פרקים, זה אינו סוג של דלקת פרקים והיא אינה גורמת לעיוותים במפרקים (דפורמציות). פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים. ראומטיזם מתייחס לכאב ולקשיון הקשורים בדלקות פרקים ובהפרעות של המפרקים, השרירים והעצמות.לרוע המזל, מאחר ותסמונות מסוימות אינן נתמכות על ידי ממצאים של בדיקות רופאים ומעבדה ותלויות בעיקר על דיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו, הן נתפסת כלא אמיתיות או חשובות.בעבר, סבלה גם תסמונת הפיברומיאלגיה מתפיסה שלילית זו. במהלך 10 השנים האחרונות, לעומת זאת, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות. תכונות אלו מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.תסמיני המחלה הינם כאב מפושט, רגישות למגע, חולשה כללית ועייפות

אבחון התסמונת

אבחון המחלה מתבסס לרוב על תלונות המטופל, זיהוי נקודות כאב ושלילת מחלות אחרות העשויות להוות גורם לכאב. נכון להיום לא קיימת  בדיקת דם או בדיקה הדמייתית לזיהוי המחלה.

הטיפול בפיברומיאלגיה

הטיפול בפיברומיאלגיה (Binkiewicz-Glińska et al. 2015 ) הוא רב-תחומי וכולל מעקב ראומוטלוג (המעניק אבחנה סופית ), טיפול תרופתי המשלב משככי כאב ונוגדי דכאון ( המשפיעים גם הם על רמת הכאב ), פיזיותרפיה והידרותרפיה. הטיפול הפיזיותרפי כולל טכניקות שונות להורדת כאב, שיפור טווחי התנועה והפחתת נוקשות במפרקים השונים, תרגול אירובי, חיזוק שרירי הגוף ושיפור הסיבולת והתנועתיות הכלליתבמחקר שנערך ב-2011 ע"י sanudo et al, נבחנה השפעת הטיפול הפיזיותרפי על רמת הכאב והתפקוד בחולי פיברומיאלגיה. ע"י שימוש בתוכנית אימונים מותאמת לכל נבדק במחקר, נמדדה באופן סובייקטיבי רמת הכאב ורמת התפקוד היומיומיע"פ תוצאות המחקר, ניכר כי פעילות גופנית במסגרת תוכנית מותאמת למטופל ובהשגחת פיזיותרפיסט, משפיעה לטובה על רמת הכאב ורמת התפקוד של חולי פיברומיאלגיה. הנבדקים במחקר דיווחו כי לאחר ביצוע האימון הרגישו פחות כאב ובמהלך תקופת המחקר נמנעו פחות מפעילות חברתית ותפקוד כללי.לוז-מכוני פיזיותרפיה מציע לנשים הסובלות מפיברומיאלגיה להתאמן בקבוצה קטנה ואינטימית בהדרכה של פיזיותרפיסטית מוסמכת.

מה תרצי לחפש?